Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny,
opuść bezpieczną przystań.
Złap w żagle pomyślne wiatry.
Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.
Mark Twain
   
 
    Kim jest Iza Sapuła?

       

 

                                    Iza Sapuła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W kilku zdaniach:
Iza dużo je i śpi. Kiedy przerywa te aktywności jest już za późno by za nią nadążyć…
Gdy ktoś w towarzystwie zaczyna marzyć: „A może byśmy…” Słyszy: „Dobra – kiedy, jutro?”
Jeśli chcesz spokojnych wakacji – pamiętaj: Iza nie jest partnerem dla Ciebie!
Łatwość w nawiązywaniu kontaktów , otwartość oraz mocna głowa;) w naturalny sposób czynią ją idealnym specjalistą od kontaktów międzyludzkich – załatwi pozwolenie na wspinaczkę w ministerstwie i aguardiente  u indian.
Jeśli (choć bardzo rzadko) pojawią się nierozwiązywalne problemy lub różnice zdań nie do pogodzenia – rzuca sakramentalne: „Zapytam tatę!!”

 


Wykształcenie: Psycholog
Wykonywany zawód: HR Manager
Miłości i miłostki: kotka Sonia, truskawki, Tatry i góry w ogóle, konie, fotografia … w ogóle kochliwa jest :)
Autorytety:  Ryszard Kapuściński i oczywiście tata

Mocne strony: ciekawość świata, upór, wytrzymałość, konsekwencja, kreatywność, zorganizowanie, łatwość nawiązywania kontaktów
Słabe: nie docenia talentu Chrisa Cornella – twierdzi, że wyje, hiperaktywność – fajne ale innych potrafi zamęczyć
Hobby, upodobania, dziwactwa: testowanie żuru w każdym miejscu, w którym jest on dostępny, wielogodzinne spinning maratony - im dłuższy, tym lepszy

 

 

 

 

 

 


 

Książka która odmieniła jej życie:  Siddhartha Hermana Hessego
Film i reżyser: Woody Allen, Quentin Tarantino, Jim Jarmush. Ponadto ulubione filmy to „Miasto gniewu” i „Babel” . Pewnie zaprzeczy, ale nie próbuj jej przeszkadzać kiedy ogląda (a robi to zawsze kiedy jest taka możliwość) Tomb Raider.

 

 

 

 

 

 

 

Krótka historia podróżniczej przygody

Iza swoją podróżniczą przygodę rozpoczyna nadzwyczaj wcześnie bo zaledwie w wieku kilkunastu lat, jednak los w góry wysokie prowadzi ją w 2002 roku. Wtedy na Kaukazie zdobywa najwyższy szczyt Europy, Elbrus 5642 m npm. Jeszcze w tym samym roku bierze udział w wyprawie do Ekwadoru, podczas której staje na szczycie wulkanu Cotopaxi 5897 m npm. Wyprawa do Ekwadoru owocuje wielką fascynującą Ameryką Południową. Rok 2003 to udział w wyprawie na Alpamayo 5947 m npm w Cordillera Blanca w Peru. Jeszcze w tym samym roku upór i konsekwencja prowadza ją ponownie do Ekwadoru (tym razem samotnie), by stanąć na szczycie Chimborazo (6310 m npm), którego zdobycie rok wcześniej uniemożliwiła choroba. W roku 2004 uczestniczy w wyprawie na Pik Lenina w Kirgistanie. Rok 2005 to wyprawa na pustynię Atacama w Chile i wulkan Ojos del Salado. W 2006 roku bierze udział w wyprawie PKA - staje na szczycie Gran Paradiso 4061 m npm i Mont Blanc 4810 m npm. Rok 2007 to ponownie Ameryka Południowa – tym razem Boliwia gdzie zdobywa Sajamę 6559 m npm i Huayna Potosi 6088 m npm.

W 2009 roku Iza wyrusza w wielomiesięczną podróż po Ameryce Południowej. Przemierzając ten niezwykły kontynent z północy na południe wspina się  kolejno na następujące szczyty:

Pico Bolivar – 5007 mnpm – Wenezuela – 8 marzec 2009

Cayambe – 5790 mnpm – Ekwador – 22 marzec 2009

Sangay – 5230 mnpm – Ekwador – 8 kwiecień 2009

Alpamayo – 5947 mnpm – Peru – 10 czerwiec 2009. Alpamayo Iza zdobywa drogą francuską

Huascaran – 6746 mnpm – Peru – 20 czerwiec 2009. Złe warunki zmuszają cały team do odwrotu z wysokości 6400 mnpm

Illimani - 6462 mnpm - Boliwia - 3 sierpien 2009

Ancohuma 6427 mnpm - Boliwia - 15 sierpien 2009 (ze wzgledu na brak mozliwosci wejscia na szczyt główny Iza wchodzi na kolejny z 9 wierzcholkow Ancohumy o wysokosci 6200 mnpm)

Parinacota 6342 mnpm - Boliwia - 29 sierpien 2009

Ampato 6288 mnpm - Peru - 13 wrzesien 2009 (Iza wchodzi na szczyt zapomnianą drogą Inkow od zachodniej strony. Tą samą drogą na szczyt wchodzili Inkowie, ktorzy pod szczytem góry skladali ofiary. Jedną z nich była Juanita, 14 letnia dziewczynka ktorej mumia jest dzis chyba jedną z najbardziej znanych)

 

Podczas kolejnej wyprawy do Ekwadoru w grudniu 2010 roku zdobywa:

Imbaburę 4630m

Illinizę Norte 5126m

Illinizę Sur 5246m

Carihuairazo 5020m

 
Iza o sobie:
Robię to co lubię, spełniam swoje marzenia, umiem cieszyć się każdą chwilą, a do tego otaczają mnie fantastyczni ludzie. Chyba jestem szczęściarą.

 

                   

Przyjaciele o Izie:      

 

Sylwek i Piotr:  Tacy przyjaciele jak Iza …. nie istnieją. Dlatego wiem, że śnimy. Jest to sen z jakiego nie chcesz się budzić. Im wyższe szczyty zdobywa tym jest bliżej, im dalsze kraje odwiedza, tym jest bliżej, im dłużej jest na wyprawie tym jest bliżej. To jest kwintesencja przyjaźni – swoista bilokacja. A przysługuje ona jedynie joginom, fakirom i świętym.Magda Redmer: Iza jest osobą, która w zadziwiająco naturalny sposób łączy w sobie kilka cech wykluczających się. Jest silna, ale ma duszę romantyka, konsekwentnie dąży do celu jednocześnie wykorzystując każdą chwilę na zabawę, godzi w sobie konkretną osóbkę z dzieckiem kipiącym radością, jej wytrenowane ciało jest bardzo kobiece, a całodobowa aktywność nie kończy się zmęczeniem. Iza inspiruje, zaraża życiem :)

 

 

 

Łukasz Klocek: Iza jest radosną osobą, naładowaną pozytywną energią. Ma odwagę do tego by spełniać swoje marzenia a swoim uśmiechem potrafi łamać najtwardszy lód.
Chce pomagać wszystkim i cieszy się, kiedy dzięki niej ktoś staje się szczęśliwy.

 

 

 

 

 

 

Magda Lupka: Iza jest jak iskierka, bezruch to z całą pewnością to, co by ją zabiło, supermanowe  „up, up in the way” całkowicie do niej pasuje…Iza lubi zimę i śnieg, szczególnie wtedy gdy może się w nim wytarzać…nawet na ból żołądka poleca JEDZONKO bo jak mawia: „Nigdy nie wiadomo, czy to nie z głodu”…Iza nie rozstaje się ze swoim „pistoletem” (aparat) jak na prawdziwego rewolwerowca przystało…jest jak Rocky nie boi się ryzyka, dlatego tak wiele osiągnęła…cokolwiek robi stara się mieć powód…ma nieskończoną ilość pomysłów…Iza powinna być suplementem diety jak dobra czekolada

 
opisz swoją wyprawę
 
 

Jeżeli byłeś w miejscu, które chciałbyś opisać, jeżeli widziałeś coś co chciałbyś polecić innym przyłącz się do nas i napisz o tym! Z ochotą opublikujemy wspomnienia ludzi takich jak my - ciekawych świata, z pasją oddających się podróżom, przemierzających odległości z otwartymi oczami.

formularz dodawania wyprawy »
 
 
 
współpracujemy z:
 
  Magazyn Turystyki Górskiej  
  Magazyn górski  
  Ceneria - outdorowa porównywarka cen  
  www.wyprawy.onet.pl  
  Globtroter  
  Serwis wspinaczki mikstowej  
  Góry - górski magazyn sportowy  
  www.e-gory.pl  
  www.swiatpodrozy.pl  
  Poznański Klub Podróżnika  
  Chodzieski Dom Kultury  
  Radio Afera  
  planynawakacje.pl