Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny,
opuść bezpieczną przystań.
Złap w żagle pomyślne wiatry.
Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.
Mark Twain
   
 
    Aktualności
« archiwum
13-09-2010 Wulkan Misti - symbol Arequipy. Cz. I
Wulkan Misti jest jednym z symboli Arequipy. Zarówno ze względu na swój prawie perfekcyjny kształt jak i historię miasta nierozerwalnie z nim związaną. Badacze historii mają jednak z nim pewien kłopot. Nie do końca jasne jest jak brzmiała jego lokalna nazwa jeszcze przed przybyciem Hiszpanów. Przetrwały nazwy sąsiednich szczytów – Chachani, Picchu Picchu. Mało tego - używa się ich do dziś. Natomiast dawna nazwa El Misti ginie w mrokach historii. Obecna nazwa pochodzi od Hiszpanów a dokładnie jest pochodzenia metyskiego i oznacza „Pan” (El Gran Senor) i przyjęła się na dobre pod koniec XVIII wieku. Wcześniejsze nazwy wymieniane przez badaczy lub kronikarzy to pochodzące z języka ajmara: Anuk Achachilla , Apu Anuk, Anukara. Ta ostatnia w słowniku języka aymara oznacza psa. Nazwa ta wiąże się z mitem mówiącym o tym, że w czasach gdy świat zamieszkiwały istoty wyższe, półbogowie – w rejonie świętego jeziora Choquito (Titicaca) żyło wielu Apus (górskie bóstwa opiekuńcze): Illimani , Sorata , Illampu , Polomani , Allinkapac i inne. Tworzyły szczęśliwą dynastię i żyły w pokoju. Pewnego dnia jeden z nich postanowił założyć nową dynastię. Aby to zrobić, musiał wykraść tajemnicę stworzenia Bogu Inti (Słońce). Przyjął dla niepoznaki formę ogromnego psa i podążył na zachód śladem Słońca. Ku swemu zdziwieniu odkrył na swej drodze lagunę (ocean) o wiele większą niż Choquito, w której zatonęło Słońce. Przysiadł więc zaskoczony wpatrując się jak Słońce znika w wielkiej wodzie. Podobno patrząc o zachodzie słońca na wulkan od strony Altiplano (jadąc od Puno) zobaczyć można, że jego cień przyjmuje formę siedzącego psa. Zatem nazwy Anuk czy Anukara pojawiają się w odniesieniu do wulkanu w czasach przedhiszpańskich. Z kolei w pismach Fray Cristóbala de Albornoz oraz kronikarza Juana de Santa Cruz Pachacuti Yanqui Salcamaygua spotykamy nazwę Putina. Zajmujący się chrystianizacją i zwalczaniem lokalnych wierzeń w południowym Peru - Albornoz, pisze o huaca (świętym miejscu) znajdującym się na wulkanie górującym nad Arequipą zwanym Putina. Słowo to wywodzi się z języka puquina i oznacza: górę powodującą trzęsienia ziemi, wybuchającą górę. W czasach kolonialnych zanim nadano mu obecną nazwę wulkan ochrzczono też imieniem San Francisco. Był to jeden ze sposobów walki Hiszpanów z kultem Apus (bóstw górskich). c.d.n.
 
09-02-2010 Ameryka na nowo Odkryta - Koniec Wyprawy
To koniec. Koniec wyprawy szczegółowo zaplanowanej, która zaskakiwała nas co chwila. Wyprawy nastawionej głównie na góry, którą wypełnili ludzie. Czasu, w którym w rok przeżyliśmy pięć lat, a zestarzeliśmy się o jeden dzień. Czasu, który miał nas nasycić Ameryką Południową, a rozkochał w niej jeszcze bardziej. Dziś dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli: przyjaciołom, sponsorom, patronom, rodzicom, szefom, tym którzy nam kibicowali i do nas pisali, tym których spotkaliśmy na bezdrożach i w wielkich miastach, podróżnikom, których spotkaliśmy i miejscowym… To koniec wyprawy, po której wiemy: „Nie ma końca. Nie ma początku. Jest tylko niezaspokojona pasja życia”jak powiedział Fellini. (zobacz też Epilog – Zima w Europie i gitarzysta grupy Scorpions - znajduje się w części Argentyna, choć tak naprawdę dotyczy już powrotu do Europy)
 
15-10-2009 GÓRY NA KTÓRYCH BYLIŚMY
Coraz więcej nas w Ameryce Południowej, co osobiście doskonale rozumiem ;). Interesują mnie głównie te miejsca które łączą w sobie aspekt górski, kulturowy i przygodowy a Ameryka Południowa ma tu bardzo dużo do zaoferowania. Podczas naszej wyprawy otrzymaliśmy sporo e-maili i zapytań głównie o praktyczne informacje dotyczące zdobywania gór na których byliśmy w Ameryce Południowej. Za wszystkie e-maile dziękujemy i mam nadzieję, że uzyskane od nas informacje choć częściowo pozwoliły Wam zaplanować Wasze wyprawy. Wszystkie te pytania były dla nas inspiracją aby uruchomić a naszej stronie www.odkryte.pl zakładkę pt GÓRY NA KTÓRYCH BYLIŚMY. Sama wielokrotnie szukając konkretnych informacji na temat poszczególnych szczytów przebijałam się przez długie relacje, które w danym momencie były dla mnie znacznie mniej interesujące niż niezbędne mi konkrety. Pamiętając te doświadczenia spisaliśmy na naszej stronie południowoamerykańskie szczyty na których byliśmy głównie z nastawieniem na informacje praktyczne. Mam nadzieję, że zawarte tam informacje pomogą wielu osobom w zdobywaniu południowoamerykańskich gór. Ameryka Południowa to nasza ulubiona destynacja i w związku z tym gór z pewnością będzie przybywać. Jesteśmy też otwarci na wszelkie uwagi, sugestie i pytania a jeśli komuś nie chce się szukać info ……nadal będę odpowiadać na e-maile :D.
 
20-11-2008 Kontynent pełen kontrastów - prezentacja
Obejrzyj prezentację fotografii z wypraw do Ameryki Południowej więcej »
 
 
opisz swoją wyprawę
 
 

Jeżeli byłeś w miejscu, które chciałbyś opisać, jeżeli widziałeś coś co chciałbyś polecić innym przyłącz się do nas i napisz o tym! Z ochotą opublikujemy wspomnienia ludzi takich jak my - ciekawych świata, z pasją oddających się podróżom, przemierzających odległości z otwartymi oczami.

formularz dodawania wyprawy »
 
 
 
współpracujemy z:
 
  Magazyn Turystyki Górskiej  
  Magazyn górski  
  Ceneria - outdorowa porównywarka cen  
  www.wyprawy.onet.pl  
  Globtroter  
  Serwis wspinaczki mikstowej  
  Góry - górski magazyn sportowy  
  www.e-gory.pl  
  www.swiatpodrozy.pl  
  Poznański Klub Podróżnika  
  Chodzieski Dom Kultury  
  Radio Afera  
  planynawakacje.pl