Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny,
opuść bezpieczną przystań.
Złap w żagle pomyślne wiatry.
Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.
Mark Twain
   
 
    Góry na których byliśmy - Ameryka Południowa
 
« wszystkie kontynenty
Chimborazo
• wysokość:6310m n.p.m
• data wejścia:
2003-06-05 wyprawa: Wiatry księżyca czyli Chimborazo 2003
 
Praktyczne informacje:

 

Chimborazo 6310 mnpm

Termin w jakim odbyła się nasza wyprawa

czerwiec  2003

Najlepszy termin

Październik, listopad, grudzień, styczeń

Czas trwania

2 dni

Aklimatyzacja

W okolicach Quito: Rucu i Guagua Pichincha 4800m, w okolicach Banos Tungurahua 5023 mnpm (ze względu na duża aktywność wulkanu często wejście na sam szczyt nie jest możliwe)

Stopień trudności drogi klasycznej  

F/PD za John Biggar

Niezbędny sprzęt

Raki, czekan uprząż, lina, kask, szable śnieżne

Dojazd

W Riobambie wynajmujemy Pic’k up i jedziemy bezpośrednio do schroniska pod Chimborazo na wysokości 4800 mnpm.  Część osób nocuje w tym schronisku, jednak znaczna większość tego samego dnia udaje się do schroniska Whympera na wysokości 5000 mnpm.

Opis drogi wraz z obozami

1 dzień

Riobamba – schronisko na wysokości 4800 mnpm (dojeżdżamy tu autem). Dalej wchodzimy z plecakami do schroniska Whymper 5000 mnpm.

2 dzień

Schronisko Whymper 5000 mnpm – szczyt Chimborazo 6310 mnpm

Czas wejścia na szczyt zależy od kondycji i waha się od 7-9 godzin. Chimborazo posiada aż 5 wierzchołków- a najwyższy z nich nazywa się The Whymper (lub Ecuador z racji położenia niemal na równiku). Warto wyruszyć w górę około godziny 24-1 w nocy. Pierwszy etap drogi wiedzie trawersami przez kamieniste zbocze i zajmuje około godziny.

Wchodząc na lodowiec idziemy trawersem aż do skalnej krawędzi zwanej Castillo. Dalej w górę stromym, ośnieżonym zboczem, dochodzimy do szerokiej grani, którą podążamy do przed wierzchołka, zwanego Ventimilla, który jest o około 40 m niższy niż wierzchołek główny zwany The Whymper.. Z przedwierzchołka ok. 150 m schodzimy w dół i dalej na szczyt. Droga z północnego Ventimilla do szczytu głównego wiedzie przez bardzo grząskie, pełne głębokiego śniegu pole

Zejście ze szczytu zabiera około 3-4 godziny

Koszty

Nocleg w schronisku pod Chimborazo – 15$

Wstęp do Parku Narodowego – 10$

Koszt transportu z Riobamby do schroniska na wysokość 4800 mnpm – 40$

Wynajęcie przewodnika z Banos, który gwarantuje oprócz usług przewodnickich transport w obie strony oraz jedzenie – 200$

Uwaga: ceny dotyczą roku 2003

Mapy

EIGM sheet 3889-IV Chimborazo 1:50 000

Istotne kontakty

Schronisko Whymper tel: +593 032942215

Uwagi:

  1. Schronisko E. Whympera to najwyżej położone schronisko na świecie -jest tu woda, kuchnia, nie ma wiec potrzeby zabierania ze sobą gazu. Trzeba mieć własny śpiwór, karimatę jeśli nie ma miejsc na posłaniach.
  2.  Ze schroniska przy dobrej widoczności widać 70% drogi na szczyt.
  3. Mimo tego iż droga na szczyt obstawiona jest tyczkami, ze względu na częste zamiecie śnieżne i mgły łatwo tam pobłądzić.
  4. Na Chimborazo występuje znaczne oblodzenie i bardzo silne wiatry (nazwa góry w języku Quichua oznacza „wiatry księżyca”) - temperatura w nocy w okolicach wierzchołka może spaść do – 15 C.
  5. Po drodze występują szczeliny (największe z nich jednak omija się wchodząc drogą klasyczną), konieczne wiązanie się liną - struktura śniegu na szczycie przypomina wypełnione powietrzem „śnieżne kalafiory”, wchodząc na takie obszary chwilami zapadamy się w śniegu po pas.
Opis:
W czasie wyprawy na Chimborazo robilam notatki dotyczace informacji praktyczncyh ale nie pisalam relacji. Wiem, wiem.....info praktyczne i tak jest ciekawsze ;P.
 
opisz swoją wyprawę
 
 

Jeżeli byłeś w miejscu, które chciałbyś opisać, jeżeli widziałeś coś co chciałbyś polecić innym przyłącz się do nas i napisz o tym! Z ochotą opublikujemy wspomnienia ludzi takich jak my - ciekawych świata, z pasją oddających się podróżom, przemierzających odległości z otwartymi oczami.

formularz dodawania wyprawy »
 
 
 
współpracujemy z:
 
  Magazyn Turystyki Górskiej  
  Magazyn górski  
  Ceneria - outdorowa porównywarka cen  
  www.wyprawy.onet.pl  
  Globtroter  
  Serwis wspinaczki mikstowej  
  Góry - górski magazyn sportowy  
  www.e-gory.pl  
  www.swiatpodrozy.pl  
  Poznański Klub Podróżnika  
  Chodzieski Dom Kultury  
  Radio Afera  
  planynawakacje.pl