Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny,
opuść bezpieczną przystań.
Złap w żagle pomyślne wiatry.
Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.
Mark Twain
   
 
    Góry na których byliśmy - Ameryka Południowa
 
« wszystkie kontynenty
Illiniza Sur
• wysokość:5248m n.p.m
• data wejścia:
2010-12-03 wyprawa: Big 10 projekt 2010
 
Praktyczne informacje:

 

Iliniza Sur 5248m

Najlepszy termin

listopad - styczeń

Termin w jakim zdobyliśmy górę 3 grudnia 2010

Czas trwania

2 dni

Znaczenie nazwy w lokalnym języku Illiniza - Góra męska ( w przeciwieństwie do Tioniza - jak dawniej nazywano Illinizę Norte - Góra żeńska), druga hipoteza mówi, że nazwa pochodzi od słów illan i isha, które w jednym z lokalnych dialektów oznaczają odpowiednio człowiek i idziemy

Stopień trudności drogi klasycznej

AD za John Biggar, AD za Rachowiecki, Thurber, grade IV-/AD+, 70st za Yossi Brain

Niezbędny sprzęt

Raki, czekany, uprząż, lina, kask,  szable śnieżne, śruby.              Sprzęt można wynająć w Quito na Av. Reina Victoria N23-45 y Baquedano. Rommel Paez tel. - 096105584 lub Blanca Parra tel. - 091815363, e-mail: losalpesbp@hotmail.com

Pozwolenia brak
Aklimatyzacja Pichincha, Imbabura, Illiniza Norte

Dojazd

Opcja 1: transport publiczny

Na Terminal Terrestre w Quito musisz wsiąść w autobus do Machachi (koszt 75ctv, czas przejazdu ok. 1h). Tam przesiadasz się na bus do El Chaupi (koszt 36ctv, czas przejazdu ok. 20min). W El Chaupi możesz wynająć auto 4x4, którym dojedziesz do La Virgen (koszt 10$)

Opcja 2: transport prywatny

Możesz wynająć w prawie każdej agencji i dojedziesz bezpośrednio do La Virgen. Stąd pieszo wyruszysz do schroniska Nuevos Horizontes. Koszt przejazdu to około 80$

Opis drogi wraz z obozami

Dzień pierwszy

Quito - La Virgen 3900mnpm - czas przejazdu samochodem ok. 2h. La Virgen - schronisko Nuevos Horizontes 4700mnpm - czas przejścia ok. 2,5h (droga dobrze widoczna, miejscami oznaczona)

Dzień drugi

Schronisko Nuevos Horizontes - szczyt Illiniza Sur 5248mnpm - czas przejścia ok. 4h

Powrót

Illiniza Sur szczyt - schronisko Nuevos Horizontes - czas przejścia 2h Schronisko Nuevos Horizontes - La Virgen - czas przejścia ok. 1h     La Virgen - Quito - czas przejazdu ok. 2h

Noclegi

Zdecydowanie najlepszą bazą wypadową na Illiniza Sur jest schronisko Nuevos Horizontes na wysokości 4700m. W schronisku jest woda, można też kupić herbatę i skromny posiłek. Trzeba zabrać ze sobą własny śpiwór.

Koszt noclegu to 15$.

Koszt rozstawienia namiotu to 5$.

Kontakt: info@ilinizasrefuge.com tel. 086-63-09-71 http://www.ilinizasrefuge.com/

Koszty

Transport lokalny z Quito do Machachi 75ctv

Transport lokalny z Machachi do El Chaupi 36ctv

Transport prywatny z Quito do La Virgen - 80$

Transport z El Chaupi do La Virgen - 10$

Nocleg w schronisku Nuevos Horizontes - 15$

Wstęp do parku 5$

Ewentualne wynajęcie sprzętu w hostalu La Llovizna (El Chaupi)- do negocjacji

Mapy

 

Cechy charakterystyczne góry, uwagi

Droga normalna prowadzi po stronie północno-zachodniej, a wiejące od Pacyfiku silne i ciepłe wiatry często wywiewają i wytapiają śnieg pozostawiając twardy lód. Trzeba zatem liczyć się z tym, że w ścianie o nachyleniu ok. 65 stopni trzeba będzie się zmierzyć z twardym lodem. Jeśli zdecydujesz się na podejście pod ścianę krótszą drogą (patrz zdjęcie) to musisz liczyć się ze spadającymi kamieniami.

Literatura

Ecuador Climbing and Hiking Guide  R. Rachowiecki, M. Thurber 2008

The Andes, a guide for climbers  J. Biggar 2005

Ecuador a climbing guide - Yossi Brain 2000

 

Illiniza Sur droga klasyczna

Opis:
Na Illiniza Norte weszliśmy drugiego grudnia ok. 12 w gęstych chmurach i  głębokim miejscami śniegu. Dość powiedzieć, że w tym roku wchodząc na Norte trzeba było używać raków. Zazwyczaj na tym wierzchołku śniegu jest niewiele i tylko okresowo. W tym roku opady śniegu są bardzo obfite, z małymi wyjątkami pada co dzień.

Z El Chaupi podjechaliśmy o poranku autem 4x4 do miejsca zwanego La Virgen na wysokości 3900m. Stamtąd po 2,5 godzinnym trekkingu dotarliśmy do schroniska usadowionego pomiędzy szczytami Illinizas na wysokości 4700m. Po krótkim posiłku ruszyliśmy w górę. Nasz wysiłek tylko momentami nagradzała majestatyczna Illiniza Sur 5248m wyłaniająca się spoza chmur. Jednocześnie zdająca się mówić: „Jeśli zmęczyliście się dzisiaj, to zobaczcie co czeka was jutro”. Po kolejnych 2,30 h byliśmy na szczycie Illiniza Norte 5126m.

Po krótkiej nocy w maleńkim schronisku o 2.15 trzeciego grudnia Iza wyruszyła na wierzchołek Sur.  Wystawiona na działanie wiatru od Pacyfiku zachodnia ściana Illiniza Sur bywa pokryta czystym lodem. W tym roku silne opady spowodowały, że na lodowej ścianie leży też sporo śniegu. Co z jednej strony ułatwia a z drugiej utrudnia wspinanie. Po ponad czterech godzinach walki w ścianie o nachyleniu  około 65 stopni o godzinie 6.30 Iza stanęła na szczycie. A tu czekała ją piękna nagroda – błękitny poranek z widokami o jakich w ostatnich dniach można było jedynie pomarzyć: pierzyna chmur w dole, oświetlona porannym słońcem Illiniza Norte, a w oddali wierzchołek najwyższego czynnego wulkanu świata – Cotopaxi.

 
opisz swoją wyprawę
 
 

Jeżeli byłeś w miejscu, które chciałbyś opisać, jeżeli widziałeś coś co chciałbyś polecić innym przyłącz się do nas i napisz o tym! Z ochotą opublikujemy wspomnienia ludzi takich jak my - ciekawych świata, z pasją oddających się podróżom, przemierzających odległości z otwartymi oczami.

formularz dodawania wyprawy »
 
 
 
współpracujemy z:
 
  Magazyn Turystyki Górskiej  
  Magazyn górski  
  Ceneria - outdorowa porównywarka cen  
  www.wyprawy.onet.pl  
  Globtroter  
  Serwis wspinaczki mikstowej  
  Góry - górski magazyn sportowy  
  www.e-gory.pl  
  www.swiatpodrozy.pl  
  Poznański Klub Podróżnika  
  Chodzieski Dom Kultury  
  Radio Afera  
  planynawakacje.pl